Gdzie i jak kupić szczeniaka? Pytania, które warto zadać hodowcy
Jeśli chcemy przyjąć pod swój dach szczeniaka, mając gwarancję co z niego wyrośnie, kupno zwierzęcia z hodowli jest jedyną opcją. Biorąc pod uwagę, że pies ma być dla nas przyjacielem nawet na kilkanaście najbliższych lat, warto podejść do tego tematu rozsądnie. Gdzie kupić szczeniaka i co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretną hodowlę?
Wybór rasy i wstępne poszukiwania hodowli
Zanim kupimy psa, musimy podjąć decyzję o wyborze rasy. Nie powinniśmy w tym wypadku kierować się wyłącznie wyglądem – wiele zwierzaków mimo słodkiej aparycji posiada naprawdę trudne charaktery, z którymi laik nie zawsze da sobie radę. Najlepiej określić nasze wymagania oraz oczekiwania względem psiaka, a także co możemy mu zaoferować. Jeśli ciężko nam wybrać rasę, dobrze skontaktować się z trenerem bądź osobą zajmującą się kynoedukacją, która pomoże nam w wyborze konkretnej rasy.
Zastanawiając się, gdzie kupić szczeniaka, powinniśmy z automatu odrzucić wszelkie bazary i targi, na których sprzedaż zwierząt jest nielegalna. Unikać powinniśmy także sprzedawców, którzy chcą przywieźć nam szczeniaka do domu lub spotkać się w neutralnym miejscu, jak stacja benzynowa. Ważne jest, by szczeniak pochodził z legalnej hodowli oraz posiadał metrykę z pięciopokoleniowym rodowodem. Dobrze, jeśli hodowla zrzeszona jest w światowym związku FCI.
Szukając hodowli nie powinniśmy kierować się wyłącznie lokalizacją i ceną. Choć w niektórych rasach można przebierać w ofertach, często będziemy musieli nieco bardziej się wysilić, by znaleźć wymarzonego szczeniaka. Warto w tym celu przeszukać internet, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że polecenia w mediach społecznościowych nie zawsze świadczą o jakości hodowli.
Jak sprawdzić hodowlę?
Gdy już znajdziemy kilka hodowli, które nas interesują, warto zacząć od szczerej rozmowy z hodowcą. Przede wszystkim powinniśmy zorientować się nie tylko w potrzebach i charakterze psów, ale również zdobyć wiedzę na temat chorób typowych dla rasy. To właśnie od tematu badań i stanu zdrowia rodziców warto rozpocząć rozmowę z hodowcą. Jeśli nie ma nic do ukrycia, z pewnością pochwali się ważnymi badaniami i certyfikatami swoich psów.
Dobrze jest zapytać również o podstawowe kwestie, takie jak sposób socjalizacji szczeniąt w hodowli, gdzie zwierzęta są trzymane, charakter wybranego szczenięcia, sposób karmienia w hodowli itd. Po rozmowie telefonicznej dobrze jest umówić się z hodowcą na spotkanie, by móc poznać szczenięta i ich matkę, a także zobaczyć, w jakich warunkach żyje stado. Nie wstydźmy się również prosić o rady na temat życia ze szczeniakiem – im więcej dowiemy się od hodowcy, tym spokojniejsi będziemy, gdy zwierzak trafi już do naszego domu.