Biała kulka do towarzystwa – poznaj maltańczyka!
Biszon maltański, czy po prostu maltańczyk należy do najstarszych ras psów. Ten niewielkich rozmiarów piesek był niegdyś ulubieńcem arystokracji i artystów. Teraz znów stał się niezwykle popularny. Nie jest to jednak pies dla każdego. Co należy wiedzieć o maltańczykach?
Rys historyczny
Choć rasa ta nie pochodzi z Malty (na co wskazywałaby nazwa), to wyspa ta stała się niejako jej bastionem. Początków należy jednak doszukiwać się w I w p.n.e. Maltańczyki były bardzo popularne w starożytnej Grecji i Rzymie. W wiekach późniejszych zaskarbiły sobie przychylność brytyjskich czy francuskich dam dworu. O tej rasie pisali także polscy poeci, tacy jak Morsztyn czy Niemcewicz.
Charakterystyka
Maltańczyki należą do grupy biszonów. Ich cechą charakterystyczną jest biała sierść i jest to jedyne możliwe umaszczenie. Włosy u psów tej rasy są długie (nawet 20cm), gęste i proste, a także miłe w dotyku. Brak podszerstka wymaga zakładania odpowiedniego odzienia przy wychodzeniu na spacer zimą. Ich oczy, nos, wargi oraz poduszki łap są koloru czarnego, co stanowi kontrast do ich sierści oraz dodaje maltańczykom uroku.
Są to niewielkie psy – ich wysokość w kłębie nie przekracza 25 cm. Ważą od 2-4kg, przy czym samce są delikatnie większe i cięższe od samic. Ich czaski są spłaszczone i szerokie, a szyja długa. Uszy przylegają do głowy. Ogon jest wysoko umiejscowiony.
Maltańczyków rzadko dotykają ciężkie schorzenia genetyczne, o ile pochodzą z dobrej hodowli. Długość życia jest zależna od czynników genetycznych i warunków w jakich pies żyje. Średnia wynosi ok. 15 lat, choć odpowiednio chowane mogą dożyć nawet wieku 20 lat.
Usposobienie rasy
Jest to rasa niezwykle przyjazna i wesoła. Każdy maltańczyk uwielbia kontakty z ludźmi, a pozostawianie ich samych przez dłuższy czas może wywołać lęk separacyjny. Są to zatem idealne psy dla rodzin i osób częściej przebywających w domu. Lubią pieszczoty i spanie w łóżku z właścicielem.
Maltańczyki, choć małe, mają duże pokłady energii. Ze względu na swoją inteligencję świetnie przechodzą szkolenia i mogą śmiało brać udział w różnego rodzaju zawodach.
Ich szczekanie nie jest uciążliwe, jednak potrafią być głośne jeśli coś je zaniepokoi. Szczekają także na obcych, ale szybko dają się do siebie przekonać. Maltańczyk nie ma problemu z zaprzyjaźnieniem się z innym psem czy nawet kotem.
Pielęgnacja
Psy tej rasy wymagają regularnej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem jest codzienne czesanie czy szczotkowanie ich włosów, które mają skłonność do kołtunienia. Kąpiele powinny się odbywać przynajmniej raz w miesiącu. Kosmetyki do pielęgnacji maltańczyka powinny być przystosowane do ich delikatnej skóry. Właścicielom tych psiaków zaleca się także regularne wizyty u groomera.
Należy pamiętać o przemywaniu oczu roztworem soli fizjologicznej, gdyż maltańczyki mają naturalne skłonności do zacieków. Oczywiście konieczne jest również podcinanie pazurów. Jak większość małych ras, tak i maltańczyki wymagają odpowiedniej higieny uzębienia, by uniknąć kamienia nazębnego.
Dieta
Maltańczyk to ogromny łakomczuch. Z tego względu należy uważać, by psa nie przekarmić oraz zadbać o odpowiednia ilość ruchu. Podstawowym pożywieniem dla tych piesków jest oparta na mięsie, lekkostrawna karma. U tej rasy dosyć często pojawiają się alergie pokarmowe, dlatego ważne jest żeby od małego dostarczać psu pełnowartościowe karmy. Nie wolno karmić maltańczyka ludzkim jedzeniem, ponieważ wywołuje ono problemy gastryczne, a w przyszłości może doprowadzić do znacznie poważniejszych chorób układu pokarmowego.
Cena
Psy z dobrej hodowli, z rodowodem, nie są tanie. Ich cena waha się między 3 a 5 tysięcy zł. Warto pamiętać, że cena maltańczyka przeznaczonego do hodowli może być znacznie większa. Przed zakupem dobrze jest dokładnie sprawdzić hodowlę.
Jeśli szukasz małego, słodkiego, eleganckiego i przede wszystkim towarzyskiego pieska, to maltańczyk z pewnością zasługuje na uwagę!