Zdrowie to największy dar

Zaćma operacja – dzięki niej odzyskasz zdrowy wzrok!

Zaćma operacja – dzięki niej odzyskasz zdrowy wzrok!

Zaćma to poważny problem, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Najlepszym tego dowodem są dane Światowej Organizacji Zdrowia. Według ich informacji na całym świecie na zaćmę choruje aż 20 mln ludzi! Jedynym sposobem walki z tym schorzeniem jest zaćma operacja. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na czym polega usunięcie katarakty.
http://alfavision-zacma.pl

Czym jest zaćma?

Pogorszona ostrość widzenia, wrażenie, że widzi się jakby przez mgłę lub brudną szybę – to najbardziej charakterystyczne objawy zaćmy. Zaćma (z łac. cataracta, stąd też druga nazwa – katarakta) to degeneracyjna lub wrodzona choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki. Soczewka jest odpowiedzialna za skupienie promieni światła oraz ich kierowanie na siatkówkę, dzięki czemu możemy prawidłowo odbierać bodźce, a co za tym idzie, widzieć. Dlatego też, gdy soczewka mętnieje, nasz wzrok pogarsza się, a my odnosimy wrażenie, że patrzymy na przedmioty jakby przez mgłę.

Objawy zaćmy

Zaćma jest bardzo niebezpieczną chorobą z 2 powodów. Po pierwsze, nieleczona prowadzi do ślepoty (wg danych Światowej Organizacji Zdrowia to najczęstsza przyczyna utraty wzroku na całym świecie!), a po drugie jej przebieg i rozwój jest indywidualny u każdego pacjenta. Oznacza to, że każdy z nas inaczej będzie chorował na kataraktę. U niektórych zaćma dotknie oba oczy, a inni będą chorować na jedno oko. Część osób zobaczy u siebie objawy, które będą rozwijać się natychmiastowo. Inni chorzy dopiero po kilku latach zauważą symptomy, choć będą żyli z wadą wzroku już przez kilka lat.

Na szczęście dla pacjenta, objawy zaćmy są dość charakterystyczne. Należą do nich:
• szybko męczące się oczy,
• nieostre widzenie, zamazany obraz,
• efekt podwójnego widzenia’
• trudności z oceną odległości przedmiotów,
• trudności z widzeniem po zapadnięciu zmroku lub w ciemnościach,
• problemy przy wykonywaniu najprostszych czynności, np.: czytaniem książek, gazet.

Zaćma operacja – szansa dla pacjenta

Jednak zaćma nie musi oznaczać wyroku! W prosty i skuteczny sposób chory może pokonać schorzenie raz na zawsze! Odpowiedzą na jego problemy jest zaćma operacja.

Na czym polega usuniecie katarakty? To prosty i małoinwazyjny zabieg, którego istotą jest usunięcie zmętniałej, biologicznej soczewki i zastąpienie jej sztucznym odpowiednikiem. Jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia, jakie oferuje współczesna medycyna, jest zaćma operacja za pomocą fakoemulsyfikacji. To nowoczesna metoda, która zrewolucjonizowała sposób leczenia katarakty. Polega ona na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą mikrocięcia o szerokości 1,5-3 mm. Zanim ten sposób leczenia pojawił się w medycynie, lekarz operator musiał usuwać soczewkę za pomocą szerokiego cięcia 10-14 mm (była to tzw. metoda zewnątrztorebkowa).
Sam zabieg trwa zaledwie 20 minut i jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Jest to możliwe dzięki kroplom znieczulającym, jakie aplikowane są choremu przed rozpoczęciem zabiegu.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat operacji usunięcia katarakty? To zabieg przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że operowany nie musi zostawać na noc w szpitalu. Przygotowanie do operacji, zaćma operacja i obserwacja są wykonane w ciągu kilku godzin! Z kolei badanie kontrolne jest przeprowadzane dobę po zabiegu, a po 7 dniach badana jest ostrość wzroku. Jak widać zaćma

Możliwość komentowania jest wyłączona.