Zdrowie to największy dar

Choroby jąder u mężczyzn – wodniak jądra

Choroby jąder u mężczyzn – wodniak jądra

Wodniak jądra to choroba, która pojawia się u mężczyzn w różnym wieku. Może dotyczyć także chłopców. Zdarza się również w przypadku niemowląt. Jakie są przyczyny wodniaka jądra? W jaki sposób się objawia? Jak można go wyleczyć?

Więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu lub na tej stronie: http://alfamedycyna.pl/wodniak-jadra-przyczyny-choroby-i-sposoby-leczenia/.

Wodniak jądra – charakterystyka

Wodniak jądra to rodzaj torbieli, w której zbiera się surowiczy płyn. Pojawia się, gdy jądra nieprawidłowo zstępują do moszny oraz wyrostek pochwowy nie zarasta po zstąpieniu jądra. Płyn, który zbiera się w wodniaku ma jasny odcień. Jeśli do problemów doszło w wyniku urazu, płyn ten może być zabarwiony krwią.

Czy wodniak jądra ma jakieś objawy?

Zazwyczaj wodniak nie jest groźny. Jego objawem jest powiększenie jądra oraz napięcie skóry na mosznie. Nie jest ona jednak zaczerwieniona. Jeśli wodniak jądra jest bardzo duży, to sprawia trudności przy chodzeniu.
Co ważne, zmiana ta występuje także u małych dzieci. Ma wtedy podobne objawy.

Jak sprawdzić, czy to wodniak?

Wodniak może przypominać także inne schorzenia. Dlatego bardzo ważne jest udanie się do lekarza w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z workiem mosznowym. Okazuje się bowiem, że schorzenie to może być pomylone z nowotworem, który jest jednak twardy. Zdarza się także, że wodniaka ciężko odróżnić od zapalenia jądra. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku moszna jest nie tylko obrzęknięta, ale także zaczerwieniona. Żeby zdiagnozować wodniaka jądra, potrzebne jest badanie określane jako diafanoskopia. Badanie polega to na prześwietleniu obszaru, który jest chorobowo zmieniony, czyli w tym przypadku moszny. Pozwala wykryć nieprawidłowości. Dzięki podświetleniu moszny można sprawdzić, czy światło przechodzi przez jądro. Jeśli okaże się, że tak, diagnozą jest wodniak. Żeby określić przyczynę problemów z moszną, można także wykonać badanie ultrasonograficzne.

Jak leczy się wodniaka jądra?

U dzieci jest to zmiana wrodzona. Najczęściej występuje, ponieważ wyrostek pochwowy nie zrósł się. Przed rozpoczęciem leczenia czeka się do ukończenia drugiego roku życia, ponieważ do tego czasu wyrostek pochwowy sam może się zrosnąć. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest podjęcie leczenia chirurgicznego.

U starszych chłopców wodniak może pojawić się w przypadku urazów. Podobnie jest u dorosłych. Jednak zdarza się, że zostaje zachwiana równowaga pomiędzy wydzielaniem się płynu, a wchłanianiem go przez tkanki. Jest to spowodowane na przykład zapaleniem jądra. Jeśli wodniak się powiększa, to może wpłynąć na bezpłodność.

Innymi przyczynami pojawienia się wodniaka, są: zapalenia najądrza, operacja żylaków powrózka nasiennego oraz operacja przepukliny pachwinowej. Powiększający się wodniak wymaga leczenia operacyjnego, w czasie którego wycina się osłonkę pochwową jądra. Inną metodą jest nakłucie moszny oraz odprowadzenie z niej płynu. Leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów w przypadku wodniaka.

Rekonwalescencja po operacji

Przez kilka tygodni po operacji nie należy decydować się na aktywność fizyczną. Należy również dbać o ranę, przemywając ją często. Jeśli po operacji pojawia się nieprzyjemny ból, można spróbować zniwelować go za pomocą środków przeciwbólowych. Po około dwóch tygodniach lekarz wyjmuje szwy. Z operacją związane są pewne powikłania. Mogą do nich należeć na przykład krwiak moszny, a także nawrót wodniaka. Jeśli dzieje się coś niepokojącego po operacji, należy szybko zwrócić się do lekarza o pomoc.

Wodniak może pojawić się w każdym wieku. Jeśli staje się coraz większy, może powodować delikatny ból zwłaszcza przy chodzeniu. Niektórym przeszkadza także pod względem estetycznym. Należy pamiętać, że nieleczony może prowadzić do osłabienia płodności. Jeśli zauważy się jakiekolwiek zmiany w obrębie moszny, nie należy przeprowadzać samodzielnej diagnozy. Wodniak jest bowiem często mylony z innymi chorobami na przykład rakiem jąder bądź ich zapaleniem. Konieczna jest więc wizyta u urologa, który zleci dodatkowe badania w postaci na przykład USG. Dzięki nim diagnoza będzie pewna i leczenie będzie można wdrożyć bardzo szybko, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych powikłań.

261 komentarzy - Dodaj komentarz
 • WomanNourb -

  Доброго времени суток!
  Прямо сейчас расскажу вам информацией о как хранить льняное масло – 5 правил и полезные советы наливной пол 3d своими руками: для тех, кто не боится новых решений. Немецкое качество известное во всем мире и здесь проявляет себя очень хорошо.. Отмыть духовой шкаф от пригоревшего жира довольно проблематично.

 • JACzitte -

  Вилочный погрузчик (forklift truck) представляет собой погрузочную технику, предназначенную для подъёма, перемещения тяжёлых предметов внутри склада. Он помогает в погрузке, разгрузке, штабелировании грузов на ограниченной открытой либо закрытой территории. Грузовой подъёмник называется по причине наличия специального захвата на мачте или каретке.

  http://wheelstreetp08.postbit.com/jac.html

 • angelzq3 -

  New sissy girls blog website
  foods with phytoestrogens list ladies sexy halloween costumes best online shopping for footwear
  http://sissyblog.twiclub.in/?profile.aileen
  anal dildo women free online games for fighting ЩѕШ®Шґ ЩЃЫЊЩ„Щ…Щ‡Ш§ЫЊ ШіЩ€ЩѕШ± Ш§ЫЊШ±Ш§Щ†ЫЊ marxism feminism slut lingerie facial feminization surgery before and after pictures sex sexy gallery dirty gay sex movies

 • RomanCek -

  Я, да и многие из пользователей сети интернет, часто качаем файлы с торрента и даже не задумываемся как оно работает. Недавно прочитал статью Что такое Torrent? И узнал много интересных интересной информации об истории возникновения и принципах работы торрентов.

 • RomanCek -

  Сегодня стало популярным создавать селфи и делится ими в интернете. Но, правду говоря, не у всех получается сделать красивое селфи. Поэтому, я рекомендую, перед тем как создать селфи, а главное выкладывать его в сеть прочитать статью Как сделать красивое селфи. Простые советы. Иначе можно собрать многонегативныхотзывов и испортить себе настроение.

 • Dodaj komentarz