Zdrowie to największy dar

Operacja żylaków – zalecenia pooperacyjne

Operacja żylaków – zalecenia pooperacyjne

Żylaki występujące na nogach nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też mogą być bolesne. Mogą pojawić się na skutek prowadzonego trybu życia albo też mogą pojawić się wraz z wiekiem. Istnieje conajmniej kilka sposobów leczenia żylaków – mogą to być metody chirurgiczne, ale i całkowicie nieinwazyjne, takie jak leczenie laserowe. Żylaki, które są nieleczone nie tylko wywołują bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale w bezpośredni sposób prowadzą do przewlekłej niewydolności żylnej w danej kończynie.

Sprawdź, jakie są zalecenia po operacji żylakówhttp://alfamedycyna.pl/laserowe-leczenie-zylakow/ – i czego należy sie wystrzegać.

Postępowanie po operacji żylaków

Tak naprawdę to, w jaki sposób postępować po operacji żylaków w największym stopniu zależy od tego, jakiego rodzaju był to zabieg i jak rozległa i zaawansowana była choroba. Ważne jest, aby jak najszybciej uruchomić nogę i zacząć nią ruszać, aby nie doprowadzić do powstania zatorów i zakrzepów.

Operacja żylaków jest najbardziej inwazyjna, zakładane są szwy, a pacjent potrzebuje zdecydowanie najwięcej czasu na to, aby dojść do siebie. Istnieją jednak metody alternatywne, a taką metodą jest chociażby laseroterapia. Niestety, kiedy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium – za późno jest już na wykorzystanie lasera. Dodatkowo warto wiedzieć, że taka laseroterapia za pewne będzie obejmować kilka sesji. W momencie, kiedy pacjent decyduje się na wykorzystanie lasera – zaraz po zabiegu trzeba założyć odpowiedni opatrunek uciskowy, który pomoże naczyniom krwionośnym odpowiednio się obkurczyć. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim przez okres około sześciu tygodni nie wolno się opalać – wynika to z samej zasady użycia lasera, a w mniejszym stopniu są to typowe zalecenia po operacji żylaków. Opatrunek uciskowy trzeba nosić około 3 tygodnie od wykonanego zabiegu, co nazywane jest terapią kompresyjną. Dodatkowo zalecenia po operacji żylaków obejmują także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i ewentualnie – leków przeciwbólowych, jeśli pacjent odczuwa silny ból.

Po operacji żylaków warto też zadbać o pozycję, w której odpoczywa się na co dzień. Najlepiej leżeć z nogą lekko uniesioną w górze. Zaraz po wykonanym zabiegu nie powinno się także zbyt długo przebywać w jednej pozycji, należy więc pilnować, aby zbyt długo nie stać ani zbyt długo nie siedzieć. Ciągłe ćwiczenie nogi oraz ruch najszybciej pozwolą wrócić do zdrowia.

Zalecenia po operacji żylaków to także profilaktyka

A do profilaktyki należy ruch i aktywność fizyczna, ale i leczenie poprzez ucisk za pomocą specjalnych, odpowiednio dobranych rajstop uciskowych. Rajstopy wspomagają właściwy sposób krążenia limfy oraz krwi, nie tylko przeciwdziałają pojawianiu się nowych żylaków, ale i zapobiegają kolejnym owrzodzeniom. Ich grubość powinna być dobrana do stanu pacjenta, a więc tego, jak duże posiada on żylaki, czy przebył zabieg ich usunięcia, czy też są to działania bardziej profilaktyczne. Warto zadbać o odpowiedni tryb życia, a także obserwować, czy żylaki nie powracają, bo często ma to podłoże genetyczne. Zalecenia po operacji żylaków mówią także o schowaniu głęboko do szafy butów na wysokich obcasach, nie wolno też nosić zbyt ciężkich rzeczy. Kilka tygodni po zabiegu można zapisać się na masaże lub hydromasaże, które dodatkowo usprawnią krążenie krwi, a także pozwolą na odrobinę relaksu.

 

Interesuje Cię laserowe usuwanie żylaków? Sprawdź, czy warto zapisać się na zabieg.