Zdrowie to największy dar

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ – czy warto?

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ – czy warto?

Zaćma to niezwykle popularna choroba oczu. Jej najczęstszą formą, która występuje w 95 proc. przypadków to tzw. zaćma starcza. Dotyczy ona osób po 60. roku życia. To zupełnie bezbolesna choroba, której częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. Wiąże się to prawdopodobnie ze zmianami metabolicznymi wynikającymi ze starzenia się organizmu. Rzadko kiedy zaćma pojawia się w wyniku zaburzeń genetycznych czy następstw chorób.

Jedyną formą leczenia jest zabiegu usunięcia zaćmy. Popularną opcją jest operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZhttp://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-w-czechach-a-refundacja-nfz/. Czy to dobra opcja?

Na czym polega zaćma?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, polega na częściowym, a nawet całkowitym zmętnieniu soczewki w oku. Pierwszym objawem tego procesu jest pogorszenie wzroku, którego nie da się skorygować poprzez dobranie odpowiednich okularów. W wyniku postępowania choroby zamglenie oka powoduje nawet całkowitą utratę wzroku. Innymi objawami zaćmy są:
– słabsze widzenie wieczorem,
– dwojenie obrazu,
– nieostre widzenie barw,
– rozszczepianie świateł,
– utrudniona ocena odległości przedmiotów,
– osłabiona ostrość wzroku,
– postępująca krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Sposób na szybszą operację zaćmy – zabieg refundowany w Czechach

Zaćma, oczywiście, jest w Polsce na liście zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety na wykonanie takiej operacji czeka się około dwóch lat. Jest to bardzo długi czas oczekiwania dla osób, którym zaćma znacznie obniża komfort życia. W końcu objawy choroby uniemożliwiają wiele czynności takich jak szycie, prowadzenie auta, czy czytanie i oglądanie telewizji.

Zaćma to choroba na którą nie ma leków – jedynym sposobem jej wyleczenia jest operacja. Nie da się tej choroby w żaden inny sposób zahamować – zabieg jest konieczny. Nie jest on skomplikowany, trwa krótko, a okres rekonwalescencji to zaledwie kilka godzin. Niestety czekanie na niego aż dwa lata to bardzo długo. Świetną alternatywą jest operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ – tam na zabieg czeka się jedynie dwa tygodnie.

Zaćma dotyka głównie osób starszych, które mają wiele obaw przed wyjazdem za granicę. Na szczęście powstały kliniki, które zajmują się przygotowaniem do zabiegu i formalnościami – pomagają na każdym kroku. W ten sposób bariera językowa przestaje być przeszkodą. Nie ma sensu bać się nieznanego, gdy możliwość operacji jest tak szybka. Męczenie się ze słabym wzrokiem przez dwa lata to nie lada wysiłek. Z pewnością dodatkowym atutem operacji zaćmy w Czechach jest krótki okres trwania zabiegu i przebywania w klinice. Pacjenci mogą spokojnie wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Przebieg operacji

Najczęściej stosowaną metodą usunięcie zaćmy jest aktualnie zabieg fakoemulsyfikacji. Metoda ta polega na zastosowaniu ultradźwięków, usunięcie w ten sposób starej soczewki i wprowadzenie nowej, sztucznej. Nacięcie na oku jest niewielkie – około 3 mm. W ten sposób można operować zaćmę na każdym etapie jej rozwoju. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Ta nowoczesna metoda sprawia, że istnieje doprawdy mało przeszkód do wykonania zabiegu. Skuteczność zabiegu ocenia się aż na 95%, a pacjenci natychmiastowo odczuwają poprawę ostrości widzenia. Już po kilka dniach mogą wrócić do codziennych czynności.

Bezpieczeństwo i szybkie efekty

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ jest zupełnie bezbolesna, a technika fakoemulsyfikacji dobrze znana chirurgom, w związku z czym bezpieczna. Na całym świecie setki tysięcy osób zostało w ten sposób wyleczonych. Metoda ta pomaga każdemu, bez względu na stopień zaawansowania choroby – każdy może odzyskać wzrok. Nic dziwnego, że technika ta zyskała aż taką popularność na całym świecie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.