Zdrowie to największy dar

Operacja zaćmy – jak ochronić się przed ślepotą?

Operacja zaćmy – jak ochronić się przed ślepotą?

Zaćma, to jedna z najczęściej występujących chorób dotykających narząd wzroku. Jej powstawanie ściśle związane jest z postępującym wiekiem i w znaczniej mierze dotyczy osób starszych. Nie ma przy tym szczególnego rozróżnienia na płeć – mężczyźni chorują tak samo często jak kobiety. Warto pamiętać o tym, że nieleczona zaćma nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Już pierwsze objawy, w postaci zamglonego pola widzenia powinny dać sygnał do jak najszybszej wizyty u okulisty.

Przyczyny powstawania zaćmy

Dokładne przyczyny powstawania katarakty nie są znane. Wiadomo natomiast, że zaćma starcza, która najczęściej występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia ma związek między innymi ze zmianami w metabolizmie człowieka. Wpływ na powstawania zaćmy mogą mieć również uszkodzenia mechaniczne gałki ocznej, a także zażywanie niektórych medykamentów, Wśród substancji inicjujących proces chorobotwórczy katarakty najczęściej wymienia się kortykosteroidy.

Jakie objawy daje zaćma?

Przede wszystkim choroba ta objawia się zaburzeniami w polu widzenia. Obraz staje się coraz bardziej mętny i niewyraźny, przedmioty powoli tracą ostre krawędzie. Ostrość wzroku ulega znacznemu osłabieniu, jeżeli choroba dotknie większość soczewki oka, wówczas choremu pozostaje jedynie poczucie światła. Widocznym objawem choroby jest zmiana koloru soczewki oka – z czarnej przemienia się w coraz bardziej szarą.

Metody leczenia zaćmy

W zależności od tego, jak szybko choroba zostanie zdiagnozowana, to występują różne metody jej leczenia. W przypadku zaćmy wczesnej, kiedy to zmętnieniu uległa jedynie niewielka część soczewki ocznej, wystarczy leczenie zachowawcze. Pacjent dostaje specjalne krople do samodzielnej aplikacji, których celem jest zahamowanie procesów chorobotwórczych. W przypadku znacznej utraty wzroku jedynym rozwiązaniem jest operacja zaćmy. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia jest to zabieg całkowicie bezpieczny i zupełnie bezbolesny. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną.