Zdrowie to największy dar

Księgowa na etacie czy zewnętrzne biuro rachunkowe – co wybrać?

Księgowa na etacie czy zewnętrzne biuro rachunkowe – co wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej bez względu na jej wielkość i rodzaj wiąże się z pewnymi obowiązkami, jakie ciążą na właścicielu. Jednym z wielu jest niewątpliwie rozliczanie się z urzędem skarbowym, czyli prowadzenie księgowości firmy. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy lepiej jest zatrudnić księgową na etacie, która będzie zajmowała się tylko sprawami ich działalności, czy może znaleźć biuro rachunkowe i to jemu powierzyć sprawowanie pieczy nad interesami firmy.

Księgowa Gliwice na etacie czy zewnętrzne biuro rachunkowe – co wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji danego przedsiębiorstwa, a także możliwości finansowych. Jak wiadomo zatrudnienie księgowej na etacie, wiąże się z dużo większymi wydatkami niż ma to miejsce w przypadku współpracy z biurem rachunkowym. Biuro rachunkowe wystawia nam fakturę, którą można zaliczyć w koszty prowadzenia działalności. Nie mniej jednak wielu przedsiębiorców woli mieć pracownika na etacie, który wciąż będzie pod ręką i będzie miał w obsłudze tylko jedną firmę, a nie kilka lub kilkanaście, co w ich opinii przekłada się w konsekwencji na jakość obsługi.

Outsourcing usług księgowych

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z outsourcingu różnorodnych usług. Najczęstszą z nich jest niewątpliwie księgowa Gliwicehttp://ksiegowy.gliwice.pl/uprawnienia-ksiegowa-gliwice/ – zatrudniana przez zewnętrzne biuro rachunkowe, które zajmie się rozliczeniami. Jak się okazuje skorzystanie z tej opcji ma dużo więcej zalet niż wad. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym poniekąd przenosi na nie odpowiedzialność za sprawy firmy związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym.

W związku z powyższym takie biuro rachunkowe pilnuje, abyśmy wywiązywali się z terminów składania różnorodnych deklaracji, zgłaszali zmiany, jakie zaszły w naszej działalności, a także płacili w terminie podatki. Co ciekawe, zewnętrzne biuro rachunkowe bardzo często bierze również odpowiedzialność za nieprawidłowości, jakie miały miejsce w przypadku kwoty podatku lub też nieterminowego złożenia deklaracji, w związku z czym tym bardziej możemy spać spokojnie. Co najważniejsze, zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie jest dużo bardziej opłacalne, niż zatrudnienie pracownika na etacie.

Podsumowując, korzyści wynikające z outsourcowania księgowości firmy możemy wyróżnić następujące z nich:

  • zewnętrzne biuro rachunkowe w którym pracuje księgowa Gliwice, niejednokrotnie bierze pełną odpowiedzialność za nasze sprawy związane z rozliczaniem się z fiskusem,
  • możemy korzystać z doradztwa w zakresie różnorodnych kwestii związanych z księgowością naszej firmy,
  • usługi zewnętrznego biura rachunkowego możemy odliczyć sobie od podatku, dzięki czemu jest on niższy,
  • opłata za usługi księgowe świadczone przez zewnętrzne biuro rachunkowe jest dużo niższa niż koszty utrzymania pracownika na etacie,

W związku z powyższym sami widzimy, jak wiele korzyści płynie z podjęcia współpracy z biurem rachunkowym. Dlatego też niewątpliwie warto rozważyć kwestię outsourcingowe.