Zdrowie to największy dar

Jakie badania przed operacją zaćmy?

Jakie badania przed operacją zaćmy?

Zaćma, znana też jako „katarakta”, jest schorzeniem polegającym na zmętnieniu soczewki oka, w efekcie czego do siatkówki przedostaje się zbyt mała ilość światła. Chory przestaje wówczas widzieć ostro, zaś w skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitej utraty wzroku. Czy da się jakoś uniknąć zaćmy? Jakie są metody jej leczenia? Jakie badania przed operacją zaćmy należy wykonać – http://alfavision-zacma.pl/badania-kwalifikacyjne-operacji-zacmy/? Poniższy tekst pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Przyczyny występowania zaćmy

W ogromnej większości przypadków na kataraktę zapadają osoby starsze, po 60 roku życia, a przyczyną jest starzenie się organizmu (tzw. zaćma starcza). Innymi powodami mogą być cukrzyca i krótkowzroczność (również u młodszych osób), a także stany zapalne błony naczyniowej oka, oraz długotrwałe stosowanie niektórych leków (m.in. kortykosteroidów). W rzadkich przypadkach zdarza się zaćma wrodzona.

Metody leczenia katarakty

O ile zmiany w oku nie są bardzo zaawansowane, stosuje się leki w postaci kropli – mają one spowolnić proces mętnienia soczewki. Jest to jednak leczenie doraźne; dla całkowitej eliminacji zaćmy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmętniałej powierzchni i wszczepieniu w to miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Jak wskazują badania, jest to zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny – pozytywne efekty obserwuje się w przypadku 90% pacjentów.

Jakie badania przed operacją zaćmy?

Przed przystąpieniem do zabiegu należy poddać się badaniom kwalifikacyjnym, w trakcie których lekarz ocenia rodzaj oraz stopień zaawansowania zaćmy. W zależności od zdiagnozowanej wady dobiera się odpowiedni rodzaj sztucznej soczewki, a także określa jej moc. Pacjent musi również udzielić szczegółowych informacji na temat stanu swojego zdrowia, współwystępujących chorób (np. nadciśnienia) i zażywanych leków. Zwykle pada również pytanie o występowanie chorób oczu wśród najbliższych krewnych.

W trakcie kwalifikacji do zabiegu wykonane zostają także okulistyczne badania wzroku, sprawdzenie mocy okularów (jeśli pacjent ich używa) oraz tzw. tonomeria, czyli zmierzenie ciśnienia śródgałkowego. Przeprowadza się też badanie tylnego segmentu oka, umożliwiające ocenę stanu siatkówki. Badanie to jest bezbolesne i ma miejsce po zakropleniu oczu specjalnym preparatem rozszerzającym źrenice.

Zabieg – obawy a rzeczywistość

Zabiegi przeprowadzane na oku uważane są przez pacjentów za niebezpieczne. Nowoczesna technologia sprawia jednak, że ryzyko powikłań podczas usuwania katarakty jest naprawdę niewielkie, a to, jakie badania przed operacją zaćmy są przeprowadzane, pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć możliwość ich wystąpienia. Sam zabieg trwa około 20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie często dodatkowo korygowane są wady wzroku, takie jak krótkowzroczność lub nadwzroczność.W pierwszym dniu po zabiegu pacjent poddany zostaje kontrolnemu badaniu pooperacyjnemu.

Zazwyczaj przez kilka tygodni po operacji (3 lub 4) pacjent powinien stosować specjalne krople antybiotyko-sterydowych, które mają zapobiegać powstaniu powikłań (może to być np. zapalenia wnętrza gałki ocznej), a także przyspieszyć proces gojenia się oka. Przez pierwsze tygodnie należy unikać sytuacji mogących doprowadzić do zainfekowania oka przez bakterie, a więc dotykania jego powierzchni brudną ręką, kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych czy basenie. Zaleca się również, aby w okresie 2 lub 3 miesięcy od operacji unikać nagłych wstrząsów i wysiłku, podnoszenia ciężkich przedmiotów i przebywania w zadymionych pomieszczeniach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.