Zdrowie to największy dar

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i leczenie AMD

AMD czyli zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i leczenie AMD

Wielu z nas nigdy nie słyszało o chorobie okulistycznej, jaką jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Czym jest ta choroba i jak się objawia? Warto posiadać wiedzę na temat tej jednostki chorobowej, ponieważ pojawia się ona coraz częstszej w naszej populacji. Więcej o AMD i sposobach leczenia możecie przeczytać w naszym artykule lub na stronie: http://pryzmat-okulistyka.pl/iniekcje-doszklistkowe-eylea/.

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)?

AMD to inaczej choroba oka, która bezpośrednio dotyczy centralnej części naszej siatkówki, czyli naszej plamki żółtej. Plamka żółta pełni kluczową i bardzo ważną rolę w procesie naszego widzenia, ponieważ odpowiada między innymi za ostrość wzroku i prawidłowe, fizjologiczne procesy widzenia. AMD może dotyczyć obu oczu, ale najczęściej jedno z nich jest bardziej objawowe.

Jakie są postaci AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej występuje w zasadzie w dwóch postaciach. Pierwszą postacią będzie tak zwane zwyrodnienie suche, jest częstsze i ma zdecydowanie łagodniejszy i powolniejszy przebieg, niż postać mokra AMD. Wysiękowe, czyli inaczej mokre AMD jest zdecydowanie rzadsze i ma wolniejszy i łagodniejszy przebieg kliniczny.

Jakie są zasadnicze przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej?

Etiopatogeneza tej choroby okulistycznej nie została jeszcze do końca poznana i zbadana. Prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne, ponieważ zauważono, że częściej występuje u członków tej samej rodziny, jest to więc schorzenie o charakterze dziedzicznym. Co więcej, warto wspomnieć, że udowodnionym czynnikiem ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej jest nałogowe palenie papierosów, palacz ma aż sześć razy większe ryzyko wystąpienia AMD, niż osoba niepaląca papierosów.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej?

Do czynników ryzyka należy na pewno zaawansowany wiek, choroby przewlekłe i układowe, takie jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy nadwaga i otyłość. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni, częściej chorują także osoby o jasnych, błękitnych tęczówkach oraz osoby rasy białej.

Jakie są objawy AMD?

Początkowo objawy tej choroby nie są charakterystyczne, pierwszym objawem może być na przykład pogorszenie widzenia nocą. Wraz z nieubłaganym postępem choroby pojawia się coraz większe pogorszenie widzenia, które może utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Leczenie AMD w Gliwicach pozwala zmniejszyć tempo pogarszania wzroku u pacjentów.

Leczenie AMD Gliwice

Jak można leczyć AMD? Jakie są sposoby leczenia tej choroby?

Interesujące i bardzo skuteczne jes tleczenie AMD w Gliwicach. Obecnie stosowane, nowoczesne metody, to między innymi coraz bardziej popularna terapia fotodynamiczna i iniekcje doszklistkowe zawierające specjalny preparat anty-VEGF (VEGF, czyli inaczej czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Do tego konieczne jest leczenie typowo objawowe obejmujące suplementacje antyoksydantów, czyli na przykład luteiny, zeaksantyny, witaminy C oraz E, czy cynku. Substancje te poprawiają samopoczucie pacjentów oraz niwelują bardzo uciążliwe objawy i poprawiają komfort życia chorych. Jeśli cierpisz na AMD, to zdecydowanie powinieneś zdecydować się na leczenie AMD w Gliwice.